قطر‌ه‌ی بارانی

آرامش باران

قطر‌ه‌ی بارانی

آرامش باران


امام خامنه‌ای در دیدار جمعی از خانواده‌های شهدای منا:

شجره خبیثه ملعونه آل‌سعود لیاقت اداره حرمین شریفین را ندارد/ باید هیئت حقیقت‌یاب تشکیل شود/ آمریکا شریک جرم سعودی در فاجعه منا

سردار بارانی

رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه شجره خبیثه ملعونه آل‌سعود لیاقت اداره حرمین شریفین را ندارد، تأکید کردند: هیئت حقیقت‌یاب فاجعه منا باید تشکیل شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار خانواده‌های شهدای مِنا و مسجدالحرام، کوتاهی و بی‌کفایتی آل سعود در این حادثه را، اثبات مجدد بی‌لیاقتی این شجره خبیثه‌ ملعونه در تصدی و اداره حرمین شریفین خواندند و تأکید کردند: اگر راست می‌گویند و در حادثه بی‌تقصیرند، بگذارند یک هیئت حقیقت‌یاب اسلامی ــ بین‌المللی، واقعیات مسئله را از نزدیک بررسی و روشن کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار با خانواده‌های شهیدان منا و مسجدالحرام را یادآور حوادث دردناک سال گذشته دانستند و افزودند: حادثه منا و جان باختن حاجیان ایرانی در حال عبادت و با لبان تشنه و در زیر آفتاب سوزان، حادثه‌ای عمیقاً غم‌انگیز و فراموش‌نشدنی است، البته این حادثه ابعاد گوناگون و روشنگری از لحاظ سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و دینی دارد که این ابعاد نباید فراموش شوند.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: سال گذشته، مواجه شدن خانواده‌ها با خبر درگذشت عزیزان‌شان و بازگشت جنازه‌های آنان بسیار سخت و دشوار بود، اما در مقابل این مصیبت، توجه به این واقعیت که آن عزیزان همچون شهدا در سایه مغفرت، رحمت و نعمت الهی هستند می‌تواند مایه تسلّی و آرامش باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس با اشاره به شهادت حدود 7 هزار تن از زائران خانه خدا در حادثه منا این انتقاد جدی را مطرح کردند که؛ چرا کشورها و دولتها به این حادثه سنگین و تأثربار، عکس العملی نشان ندادند؟

ایشان سکوت دولتها و حتی علما، فعالان سیاسی، روشنفکران و نخبگان جهان اسلام در قبال شهادت 7 هزار زائر بی‌گناه را، «بلای بزرگ امت اسلامی» خواندند و افزودند: حساس نبودن در قبال مسائلی نظیر حادثه سخت و جانکاه منا، مصیبت واقعی جهان اسلام است.

رهبر انقلاب، خودداری حکام سعودی از یک عذرخواهی زبانی را اوج وقاحت و بی‌شرمی آنان برشمردند و افزودند: حتی اگر تعمدی در کار نبوده باشد، این‌همه بی‌تدبیری و بی‌کفایتی برای یک مجموعه حاکمیتی و سیاسی، جرم محسوب می‌شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سخنان خود را در جمع خانواده‌های داغدار شهدای منا با طرح یک سؤال مهم ادامه دادند: وقتی یک رژیم، حتی از اداره میهمانان خدا که برای او درآمدزا نیز هستند عاجز می‌ماند، چه تضمینی وجود دارد که در اوقات مشابه، حوادث مشابه منا روی ندهد؟

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: ملت ایران شجاعانه در مقابل جهالت و گمراهی آل سعود ایستاده و مواضع قرآنی و برحق خود را، با افتخار و صریح بیان می‌کند و ملتها و کشورهای دیگر نیز باید شجاعانه، گریبان سعودی‌ها را بگیرند.

ایشان خاطرنشان کردند: بی‌کفایتی سعودی‌ها و ناامنی تحمیل شده از سوی آنان بر حجاج خانه خدا، حقیقتاً نشان داد این حکومت، لایق اداره حرمین شریفین نیست که این واقعیت باید در جهان اسلام ترویج شود و جا بیفتد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بُعد دیگر حادثه منا را سکوت مرگبار مدعیان حقوق بشر دانستند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جنجال سیاسی ــ تبلیغاتی سازمانهای مدعی دفاع از حقوق بشر در قبال اجرای احکام قضایی در برخی کشورها افزودند: سکوت محض در قبال کوتاهی یک حکومت در ادای وظایفش و جان باختن 7 هزار انسان مظلوم و بی‌گناه، هویت دروغین مدعیان جهانی حقوق بشر را آشکار کرد و کسانی که به مجامع و سازمانهای بین المللی امید بسته‌اند، باید از این واقعیت تلخ درس بگیرند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تشکیل یک هیئت حقیقت‌یاب را از جمله کارهای واجب و ضروری کشورهای اسلامی و مدعیان حقوق بشر خواندند و افزودند: با وجود گذشت یک سال از آن حادثه غم‌بار، بررسی اسناد دیداری، شنیداری و مکتوب، حقایق ماجرا را تا حدود زیادی روشن خواهد کرد.

ایشان با تأکید به مسئولان کشور برای پیگیری جدی تشکیل هیأت حقیقت‌یاب افزودند: آل سعود اگر به ادعای بی‌تقصیری خود در حادثه منا مطمئن است، دهانها را با پول نبندد و بگذارد هیأت حقیقت‌یاب، مسئله را از نزدیک دنبال کند.

رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان حامیان رژیم سعودی را شریک جنایات این رژیم در فاجعه منا خواندند و افزودند: رژیم بی‌شرم سعودی به‌پشتوانه همراهی آمریکا، وقیحانه در مقابل مسلمانان ایستاده و در یمن، سوریه، عراق و بحرین خونریزی می‌کند، بنابراین آمریکا و دیگر حامیان ریاض در جرم و جنایات سعودی‌ها شریکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش دستگاههای تبلیغاتی وابسته برای القای جنایت منا به‌عنوان نمونه‌ای از اختلاف و درگیری «شیعه و سنی» یا «عرب و غیرعرب» افزودند: حامیان تبلیغاتی حکام سعودی در حالی این دروغ محض را تکرار می‌کنند که اکثرِ 7 هزار شهید منا، از جمله تعداد زیادی از شهدای ایرانی، اهل سنت هستند.

ایشان افزودند: آل سعود و تروریستهای جلادِ ساخته و پرداخته دست آنان در یمن و سوریه و عراق، مردم عرب را به خاک و خون می‌کشند، بنابراین برخلاف تبلیغات خباثت‌آلود غربی‌ها، سعودیها حامی مردم عرب نیز نیستند و ماجرای مِنا ربطی به درگیری ساختگی و رسانه‌ای عرب و غیرعرب ندارد.

رهبر انقلاب تأکید کردند: واقعیت ماجرا این است که سعودیهای منفور، یک گروه در درون جهان اسلام هستند که برخی از آنها دانسته و برخی نادانسته به دشمنی با مسلمانان مشغولند و جهان اسلام باید با ایستادگی در مقابل آنان، از اربابان سعودی‌ها یعنی آمریکا و انگلیس خبیث اعلام برائت و بیزاری کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنانشان دستگاههای مختلف از جمله وزارت امور خارجه، بعثه، سازمان حج و بنیاد شهید را به اَدای کامل و پیگیری جدی وظایف خود در قبال حادثه عظیم منا فراخواندند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تسلیت شهادت شهدای 17 شهریور 1357، جمعه خونین مکه در سال 1366 و شهدای سال گذشته حج، گفت: دو فاجعه بزرگ منا و مسجدالحرام شیرینی حج را به تلخی تبدیل و مردم و خانواده‌های بسیاری را داغدار کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر با اشاره به کارشکنی سعودی‌ها در تشکیل کمیته حقیقت‌یاب افزود: بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج با ثبت و ضبط اظهارات شاهدان فاجعه و با همکاری حقوق‌دانان، راه‌های پیگیری حادثه را از طریق مجامع حقوقی بین‌المللی  شناسایی کرده و نخواهند گذاشت حادثه منا به فراموشی سپرده شود.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی محلاتی نماینده ولی‌فقیه و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های ستاد بزرگداشت حادثه منا و مسجدالحرام بیان کرد و گفت: فاجعه غم‌بار منا بر اثر سوء مدیریت و بی‌کفایتی آل سعود اتفاق افتاد.
رهبر انقلاب سیاست‌های کلی خانواده را ابلاغ کردند
حضرت آیت الله خامنه ای در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاستهای کلی «خانواده» را ابلاغ کردند.

1

به گزارش مشرق، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاستهای کلی «خانواده» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است، ابلاغ کردند.

متن سیاستهای کلی خانواده که به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده، به این شرح است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
سیاست‌های کلی خانواده

خانواده واحد بنیادی و سنگ بنای جامعه اسلامی و کانون رشد و تعالی انسان و پشتوانه سلامت و بالندگی و اقتدار و اعتلای معنوی کشور و نظام است و سمت و سوی حرکت نظام باید معطوف باشد به:

۱- ایجاد جامعه‌ای خانواده محور و تقویت و تحکیم خانواده و کارکردهای اصلی آن بر پایه الگوی اسلامی خانواده به عنوان مرکز نشو و نما و تربیت اسلامی فرزند و کانون آرامش بخش.


۲- محور قرار گرفتن خانواده در قوانین و مقررات، برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی و تمام نظامات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به‌ویژه نظام مسکن و شهرسازی.

۳- برجسته کردن کارکردهای ارتباط خانواده و مسجد برای حفظ و ارتقاء هویت اسلامی و ملی و صیانت از خانواده و جامعه.

۴- ایجاد نهضت فراگیر ملی برای ترویج و تسهیل ازدواج موفق و آسان برای همه دختران و پسران و افراد در سنین مناسب ازدواج و تشکیل خانواده و نفی تجرد در جامعه با وضع سیاست‌های اجرایی و قوانین و مقررات تشویقی و حمایتی و فرهنگ‌سازی و ارزش‌گذاری به تشکیل خانواده متعالی بر اساس سنت الهی.

۵- تحکیم خانواده و ارتقاء سرمایه اجتماعی آن بر پایه رضایت و انصاف، خدمت و احترام و مودت و رحمت با تأکید بر:

- به‌کارگیری یکپارچه ظرفیت‌های آموزشی، تربیتی و رسانه‌ای کشور در جهت تحکیم بنیان خانواده و روابط خانوادگی.
- فرهنگ سازی و تقویت تعاملات اخلاقی.
- مقابله مؤثر با جنگ نرم دشمنان برای فروپاشی و انحراف روابط خانوادگی و رفع موانع و زدودن آسیب‌ها و چالش‌های تحکیم خانواده.
- ممنوعیت نشر برنامه‌های مخل ارزش‌های خانواده.
- ایجاد فرصت برای حضور مفید و مؤثر اعضای خانواده در کنار یکدیگر و استفاده مؤثر خانواده از اوقات فراغت به صورت جمعی.

۶- ارائه و ترسیم الگوی اسلامی خانواده و تقویت و ترویج سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی با:

- ترویج ارزش‌های متعالی و سنت‌های پسندیده در ازدواج و خانواده.
- پر رنگ کردن ارزش‌های اخلاقی و زدودن پیرایه‌های باطل از آن.
- مبارزه با اشرافیت و تجمل‌گرایی و مظاهر فرهنگ غرب.
- اصلاح رفتار گروه‌های مرجع و برجسته سازی رفتارهای شایسته آنها و جلوگیری از شکل‌گیری گروه‌های مرجع ناسالم.

۷- بازنگری، اصلاح و تکمیل نظام حقوقی و رویه‌های قضایی در حوزه خانواده متناسب با نیازها و مقتضیات جدید و حل و فصل دعاوی در مراحل اولیه توسط حکمیت و تأمین عدالت و امنیت در تمامی مراحل انتظامی، دادرسی و اجرای احکام در دعاوی خانواده با هدف تثبیت و تحکیم خانواده.

۸- ایجاد فضای سالم و رعایت روابط اسلامی زن و مرد در جامعه.

۹- ارتقاء معیشت و اقتصاد خانواده‌ها با توانمندسازی آنان برای کاهش دغدغه‌های آینده آنها درباره اشتغال، ازدواج و مسکن.

۱۰- ساماندهی نظام مشاوره‌ای و آموزش قبل، حین و پس از تشکیل خانواده و تسهیل دسترسی به آن بر اساس مبانی اسلامی ـ ایرانی در جهت استحکام خانواده.

۱۱- تقویت و تشویق خانواده در جهت جلب مشارکت خانواده برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های کشور در همه عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و دفاعی.

۱۲- حمایت از عزت و کرامت همسری، نقش مادری و خانه‌داری زنان و نقش پدری و اقتصادی مردان و مسؤولیت تربیتی و معنوی زنان و مردان و توانمندسازی اعضای خانواده در مسؤولیت پذیری، تعاملات خانوادگی و ایفاء نقش و رسالت خود.

۱۳- پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و عوامل تزلزل نهاد خانواده بویژه موضوع طلاق و جبران آسیب‌های ناشی از آن با شناسایی مستمر عوامل طلاق و فروپاشی خانواده و فرهنگ‌سازی کراهت طلاق.

۱۴- حمایت حقوقی، اقتصادی و فرهنگی از خانواده‌های با سرپرستی زنان و تشویق و تسهیل ازدواج آنان.

۱۵- اتخاذ روش‌های حمایتی و تشویقی مناسب برای تکریم سالمندان در خانواده و تقویت مراقبت‌های جسمی و روحی و عاطفی از آنان.

۱۶- ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقاء سلامت همه جانبه خانواده‌ها بویژه سلامت باروری و افزایش فرزندآوری در جهت برخورداری از جامعه جوان، سالم، پویا و بالنده.

بیانات بسیار مهم امام خامنه‌ای در دیدار رئیس‌جمهور و هیئت دولت

رهبر

هفت اولویت مهم برای دولت/ اقتصاد مسئله اول کشور/ باید از بدحسابی آمریکا در برجام تجربه آموخت/ نباید از حقوق‌های نجومی به آسانی عبور کرد

رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت هفت اولویت و سرفصل مهم را برای دولت تبیین کردند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار آقای روحانی رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت ضمن قدردانی از زحمات و تلاشهای دولت یازدهم، هفته دولت را فرصتی مغتنم برای ارائه گزارش به مردم از کارهای انجام گرفته خواندند و نکات مهمی را در قالب 7 سرفصل در زمینه‌های «اقتصاد مقاومتی»، «سیاست خارجی»، «علم و فناوری»، «امنیت»، «فرهنگ»، «برنامه ششم» و «فضای مجازی» به‌عنوان اولویت‌های اصلی کشور و نقشه راه دولت یازدهم در یک سال پیش رو بیان کردند.

رهبر انقلاب اسلامی با تبریک هفته دولت، یاد شهیدان رجایی و باهنر را به‌عنوان «الگوی اخلاص، پرکاری و مردمی بودن» گرامی داشتند و با اشاره به برخی تلاشها برای تطهیر منافقان روسیاه که عامل این جنایت بودند، افزودند: متأسفانه برخی تلاش دارند تا برای این جنایتکارانی که هزاران نفر از مردم عادی تا مسئولان و شخصیت‌های برجسته را به شهادت رساندند، فضای مظلومیت ایجاد و چهره نورانی امام راحل(ره) را خدشه‌دار کنند اما این دستهای خبیث و مغرض به نتیجه نخواهند رسید و همانند گذشته ناکام خواهند ماند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس به گزارش رئیس جمهور و برخی اعضای دولت، از اقدامات انجام گرفته اشاره و خاطرنشان کردند: این گزارشها بسیار خوب بودند و باید به اطلاع مردم رسانده شود، زیرا سرمایه اصلی، مردم و اعتماد و امید آنان است.

ایشان اداره کشور به‌وسیله قوه مجریه را با توجه به گستردگی و تنوع مسائل و انتظارات فراوان و همچنین مسائل و مشکلات، بسیار سخت دانستند و با اشاره به گذشت سریع سه سال از عمر دولت یازدهم گفتند: دولت باید با برنامه ریزی و جدیت، حداکثر بهره برداری را برای کار و تلاش در یک سال باقی‌مانده انجام دهد.

رهبر انقلاب اسلامی دولت را به دوری از حواشی به‌خصوص در ماههای آینده که همراه با مباحث انتخاباتی است، توصیه کردند و افزودند: دولت نباید به هیچ وجه خود را سرگرم بحثهای انتخاباتی کند بلکه باید تا آخرین روز کاری، برای کار، تلاش و حل مشکلات برنامه ریزی کند و بهترین تبلیغ برای دولتِ در رأس کار، اقدام و عمل آن دولت است.

ایشان همچنین هفته دولت را فرصتی مغتنم برای ارزیابی منصفانه عملکرد دولت از جانب مردم و نخبگان دانستند و گفتند: انتقاد، ضرری ندارد اما این انتقاد باید منصفانه و همراه با ارائه راهکار صحیح باشد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای بعد از بیان نکات مقدماتی، هفت سرفصل را به‌عنوان اولویتهای اصلی کشور و نقشه راه دولت یازدهم بیان کردند.

«مسائل اقتصادی و اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی»، اولین سرفصلی بود که رهبر انقلاب اسلامی بیان کردند و گفتند: امروز مشکلات و گره‌های اقتصادی، مسئله اول کشور است که باید حل شوند و حل آنها در گروی اجرای صحیح و دقیق سیاستهای اقتصاد مقاومتی است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با قدردانی از گزارش معاون اول رئیس جمهور در خصوص فعالیتها و اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، بر لزوم پیگیری جدی و قدم به قدم همه طرح‌ها تا رسیدن به مرحله آخر تأکید کردند و افزودند: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باید همه فعالیتهای پرحجم و گسترده اقتصادی در بخشهای دولتی و خصوصی را رصد و مراقبت کند که همه این فعالیتها، همسو با سیاستهای اقتصاد مقاومتی باشند.

ایشان تأکید کردند: باید قاطعانه مانع از ادامه طرح‌ها یا برنامه‌های اقتصادی غیرهمسو با سیاستهای اقتصاد مقاومتی شد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه برای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی باید همه ظرفیتهای کشور در بخشهای کشاورزی و صنعت به میدان آورده شوند، خاطرنشان کردند: یکی از الزامات مهم عملی شدن سیاستهای اقتصاد مقاومتی، «گفتمان‌سازی» است که با تبیین صحیح این سیاستها و تأثیرات آن، از جانب مسئولان، امکان‌پذیر است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، حرکت علمی سالهای اخیر کشور و پیشرفتها در بخشهای هوافضا، نانو، هسته‌ای و زیست‌فناوری را ناشی از گفتمان‌سازی حرکت علمی و نهضت نرم‌افزاری در 12 سال گذشته دانستند و خاطرنشان کردند: در موضوع اقتصاد مقاومتی هم باید چنین گفتمانی در جامعه شکل بگیرد.

ایشان با تأکید بر اینکه اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی نیازمند اقداماتی فراتر از کارهای متعارف دولت در عرصه اقتصادی است، افزودند: برای عملی شدن سیاستهای اقتصاد مقاومتی باید کاری جهشی و خارج از روالِ کارهای روزمره و متعارف انجام شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، «واگذاری اختیارات تصمیم‌گیری به استانها»، «هدایت تسهیلات بانکی و همچنین حجم عظیم نقدینگی به‌سوی تولید»، «مشوّقهای صادراتی»، «پرداخت به‌موقع بهای محصولات کشاورزی» و «توجه جدی به روستاها و صنایع تبدیلی» را از جمله اقدامات اساسی و ممکن برای عملی شدن سیاستهای اقتصاد مقاومتی خواندند.

ایشان موضوع «دیوان‌سالاری» و «مقررات دست‌وپاگیر برای تولیدکنندگان و کارآفرینان» را یکی از موانع اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی برشمردند و افزودند: یکی دیگر از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی، حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: طرحهایی که در داخل به‌وسیله شرکتهای دانش‌بنیان قابل اجرا هستند، نباید به شرکتهای خارجی داده شوند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای به سرفصل دوم یعنی «سیاست خارجی» پرداختند و با اشاره به اینکه سیاست خارجی یکی از اولویتهای دولت آقای روحانی بوده است، افزودند: من با این موضوع موافقم و همواره معتقد به کار دیپلماسی بوده‌ام اما باید توان دیپلماسی را به‌صورت مناسب و متوازن در دنیا توزیع کرد.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین باید سهم مناسب خود را در سیاست خارجی کشور داشته باشند.

ایشان با تأکید بر ضرورت اتّخاذ موضع فعال در سیاست خارجی، گفتند: در مسائلی همچون مسائل منطقه که بسیار پیچیده و در هم تنیده است، باید با دقت و هوشیاری و قدرت فکر، و فعال و اثرگذار وارد میدان شد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای لزوم استفاده از ظرفیت دیپلماسی برای پیشرفت اقتصاد را نیز مورد تأکید قرار دادند.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به غیرقابل اتکا بودن رفتارهای ظاهری در فضای دیپلماسی، گفتند: تنها چیزی که در دیپلماسی می‌تواند مورد اعتماد قرار گیرد، کار ثابت، مُسلّم، امضاشده و قابل احتجاج است.

ایشان با تأکید بر اینکه باید از بدحسابی آمریکاییها در قضیه برجام، تجربه آموخت، خاطرنشان کردند: این تجربه به ما می‌آموزد که به وعده‌های هیچ‌یک از دولتها در آمریکا نمی‌توان اعتماد کرد و نباید در مقابل وعده آنها اقدام نقد انجام داد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: انتقاد من به موضوع برجام به بدعهدی و خباثت طرف مقابل مربوط می‌شود نه عناصر خودمان؛ زیرا مذاکره‌کنندگان ما به‌اندازه توان خود تلاش شبانه‌روزی انجام دادند و ما قدردان این زحمات هستیم.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود به موضوع «علم و فناوری» به‌عنوان سرفصل سوم نقشه راه دولت اشاره کردند و گفتند: کشور برای پیشرفت نیازمند علم و فناوری است و در سالهای گذشته پیشرفتهای خوبی در این عرصه به‌دست آمد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با انتقاد از کاهش شتاب رشد حرکت علمی در سالهای اخیر، خاطرنشان کردند: سرعت حرکت علمی در دنیا بالا و فاصله ما نیز با پیشرفت علمی دنیا زیاد است، بنابراین برای جبران این عقب‌ماندگی هیچ چاره‌ای جز افزایش شتاب رشد حرکت علمی وجود ندارد و باید گفتمان پیشرفت علمی در کشور ادامه یابد و متوقف نشود.

ایشان همچنین بر لزوم افزایش بودجه پژوهشی دانشگاهها و پرداخت کامل بودجه ناچیز کنونی و همچنین ارتباط دانشگاه و صنعت تأکید کردند.

چهارمین سرفصلی که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند، موضوع «امنیت» بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای گفتند: به‌لطف خداوند و با تلاش و زحمات قابل تقدیر نیروهای نظامی و امنیتی در حالی که کشورهای منطقه مملو از حوادث و ناامنی هستند، کشور از یک سپر امنیتی مستحکمی برخوردار است.

ایشان، «روحیه انقلابی و دینی مردم» را یکی از عناصر اصلی سپر امنیتی مستحکم کشور دانستند و تأکید کردند: به‌هیچ‌وجه نباید در این سدّ دفاعی ملی خللی ایجاد شود.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه تشکیلات نظامی و امنیتی کشور یکی دیگر از عناصر سپر امنیتی مستحکم کشور است، خاطرنشان کردند: باید همواره به این تشکیلات کمک شود و مورد تشویق نیز قرار گیرند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، تجهیزات و امکانات دفاعی کشور را سومین عنصر ایجاد سپر امنیتی خواندند و افزودند: دشمن از افزایش توان دفاعی و موشکی کشور نگران است؛ بنابراین باید به افزایش توان دفاعی کمک و از آن حمایت کرد.

مسئله «فرهنگ» پنجمین سرفصلی بود که رهبر انقلاب اسلامی به‌عنوان یک اولویت بسیار مهم کشور بر آن تأکید کردند و افزودند: فرهنگ شامل ادبیات، هنر، سبک زندگی، رفتار و اخلاق اجتماعی است و دستگاههای فرهنگی در تمام این بخشها مسئولیت و وظیفه دارند.

ایشان افزودند: بنده طرفدار جزم‌اندیشی، فشار و اختناق در عرصه فرهنگ نیستم بلکه به آزاداندیشی اعتقاد راسخ دارم اما آزاداندیشی به‌معنای ولنگاری و اجازه دادن به دشمن برای لطمه زدن نیست.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به انجام اغلب کارهای خوب و مفید کشور به‌دست جوانان مؤمن و انقلابی این سؤال را مطرح کردند: چرا باید تئاتر یا فیلمی تولید شود که تیشه به ریشه ایمان این جوان بزند؟

رهبر انقلاب اسلامی، عملکرد دستگاههای فرهنگی را در هر دو سطح «آفندی» و «پدافندی» ضعیف ارزیابی کردند و با تأکید بر اهمیت پرداختن به عرصه‌های متنوع فرهنگی و همچنین در نظر گرفتن انگیزه‌ها و سوابق شخصیتهای فرهنگی، افزودند: آیا نباید مسئولان فرهنگی، آن کسی را که عمرش را در خدمت به دین و انقلاب اسلامی گذرانده به فردی که در تمام عمر خود قدمی در راه دین و انقلاب برنداشته و حتی گاهی ضربه نیز زده است، ترجیح بدهند؟

حضرت آیت الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این سرفصل تأکید کردند: در فرهنگ باید روحیه آزاداندیشی همراه با برنامه‌ریزی عادلانه وجود داشته باشد و با هدایت و کمک به رویشهای خوب جلوی ضربات فرهنگی گرفته شود.

ششمین سرفصل از اولویتهای کشور و نقشه راه دولت، موضوع اهمیت برنامه ششم توسعه و لزوم تسریع در نهایی کردن آن بود.

ایشان با اشاره به تأخیر در ارائه برنامه ششم توسعه، افزودند: برنامه‌های توسعه، هماهنگی و هم‌افزایی ایجاد می‌کنند و همچون حلقه‌های یک زنجیر، کشور را به اهداف برنامه چشم‌انداز می‌رسانند، بنابراین با پیش بردن سریع برنامه ششم، نگذارید کار بیش از این متوقف شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای هفتمین سرفصل از توصیه‌های خود به دولت را مسئله فضای مجازی خواندند و گفتند: فضای مجازی، دنیایی رو به رشد، بسیار وسیع و غیرقابل توقف است که فرصتهای بزرگ و در عین حال تهدیدهایی را هم می‌تواند به‌همراه داشته باشد.

ایشان با تأکید بر ضرورت استفاده حداکثری از فرصتهای فضای مجازی و دفع تهدیدهای آن، هدف از تشکیل شورای‌عالی فضای مجازی را همین مسئله بیان و خاطرنشان کردند: باید در ایجاد شبکه ملی اطلاعات و راه‌اندازی آن تسریع شود.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان خود به موضوع حقوقهای نجومی اشاره کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه نباید از این قضیه به‌آسانی عبور کرد، خاطرنشان کردند: اعتماد مردم در این قضیه ضربه فراوانی خورده است، زیرا مردم و جوانان تحصیلکرده دریافتهای خود را با این دریافتهای غیرعادلانه مقایسه می‌کنند و این سؤال را می‌پرسند که؛ بر اساس چه معیار و امتیازی و به‌دلیل انجام کدام کار ویژه این حقوقها پرداخت شده است؟

ایشان با تأکید بر لزوم عزم راسخ و برخورد قاطع با مسئله حقوقهای نجومی در تمام قوا و سازمانها افزودند: در موارد بجا و لازم، قوه قضائیه نیز باید ورود و با متخلفان برخورد کند.

در ابتدای این دیدار آقای روحانی در گزارشی از اقدامات دولت، بر اهمیت اقتصاد مقاومتی تأکید کرد و «ایجاد ثبات و آرامش اقتصادی» را بزرگ‌ترین دستاورد دولت در سه سال گذشته دانست.

وی با ابراز امیدواری در رسیدن به رشد اقتصادی پنج‌درصدی در سال جاری، دستاورد دیگر دولت را رشد تولید ملی خواند و افزود: در زمینه نفت و گاز از تولید یک‌میلیون و 230 هزار بشکه نفت و میعانات گازی، به دو میلیون و 579 هزار بشکه در روز رسیده‌ایم.

وی همچنین از افزایش تولید نفت از 2 میلیون و 700 هزار بشکه به 3 میلیون و 850 هزار بشکه خبر داد.

آقای روحانی با اشاره به رشد 15ونیم درصدی در کشاورزی، خاطرنشان کرد: امسال در تولید گندم به خودکفایی رسیدیم و ذخایر گندم کشور به 14 میلیون تن افزایش یافت که این اتفاق، بی‌سابقه است.

رئیس جمهور گفت: در این دولت، 457 کیلومتر ریل‌گذاری شده و 700 کیلومتر دیگر نیز در دست اقدام است.

وی با اشاره به فعالیت 2500 شرکت دانش‌بنیان و ارائه تسهیلات به آنها گفت: از طریق شرکتهای دانش‌بنیان، 40 هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.

آقای روحانی همچنین با اشاره به مشکلات اقتصادی، مهمترین معضل کنونی را مسئله اشتغال خواند و گفت: برای حل کامل مسئله بیکاری نیازمند ایجاد اشتغال برای یک میلیون نفر در سال هستیم.

«بدهی دولت به بانکها»، «کمبود منابع آبی»، «معضلات جدی در حوزه محیط زیست»، «مشکلات صندوق بازنشستگی»، «بهره‌وری نامناسب»، «عدم‌تعادل در منابع و مصارف بودجه» و «کاهش درآمدهای نفتی و منابع درآمدی»، از دیگر مشکلاتی بود که رییس‌جمهور به آن اشاره کرد و افزود: باید همه قوا و ارکان کشور کمک کنند تا بتوانیم با اجماع نظر از این مشکلات عبور کنیم.

همچنین در این دیدار آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با اشاره به 120 برنامه و طرح مصوب در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، افزود: سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در سطوح عالی همه وزارتخانه‌ها، دستگاه‌ها و استانداری‌ها با نظم و جدیت در حال پیگیری است و امروز با قاطعیت می‌توان گفت اقتصاد کشور به حرکت در آمده است.

آقایان ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، زنگنه وزیر نفت، ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آخوندی وزیر راه و شهرسازی و نوبخت معاون رییس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، گزارش‌هایی از مجموعه تلاش‌های صورت گرفته در بخشهای مختلف دولت بیان کردند.

در پایان این دیدار نماز ظهر و عصر به‌امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد.

رستمی

پیام تشکر همسران شهدای مدافع حرم از کیانوش رستمی؛

قهرمانانی که کربلاییان زمان را نام می برند کاری زینبی می کنند

همسران شهدای مدافع حرم با ارسال پیامی از قهرمان المپیک برای تقدیم مدالش به شهدای مدافع حرم تقدیر کردند.

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، همسران شهدای مدافع حرم در پیامی از کیانوش رستمی قهرمان المپیک تقدیر کردند. کیانوش رستمی وزنه بردار کشورمان پس از قهرمانی در المپیک، مدالش را به شهدای مدافع حرم تقدیم کرد. متن نامه همسران شهدای مدافعان حرم به شرح زیر است:
 
بسم رب الشهدا و الصدیقین

سلام و درود خدا به امام راحل عظیم الشان و شهدای گرانقدر دفاع مقدس که آزادی و جمهوری اسلامی را به معنای حقیقی کلمه برای همه نسل های انقلاب به ارمغان آورده و میراث ارزشمند اسلام ناب را با محور«ولایت» نزد جاماندگان به امانت نهادند.

ارادت قلبی محضر امام خامنه ای عزیز که همواره با هوشیاری معمقانه و آگاهی هوشمندانه شان، نقاط عطف این انقلاب و انقلاب های بشریت در سراسر گیتی را راهبری می نمایند و توفیقات امروز جهان اسلام در جبهه مقاومت مرهون معظم له و لبیک شهدا و جانبازان و رزمندگان مدافع حرم می باشد که موجب گشته است بار دگر، استواری و صلابت نسل های سوم و چهارم ایران اسلامی و جوانان غیور عراق و سوریه و افغانستان و لبنان و... به دنیا نمایان شود که این نسل همان نسل غیرتمند انقلابی است و برای این نسل، میدان جنگ یا صحنه ورزش قهرمانی یکی است. آنگونه که قهرمان بسیجی و پهلوان دلاور وزنه برداری کیانوش رستمی با نام خداوند سبحان مقابل دوربین های زنده دنیا ظاهر شده و پس از قهرمانی نیز با سجده الهی، مدال طلای خویش را به همت همسنگران خویش در دفاع از حریم امن زینبی(س) تقدیم نمود.

جا دارد به نیابت از شهدای عزیزمان به این قهرمان نام آور تبریک و خداقوت گفته و به پاس اهدای این مدال ارزشمند به شهدای عزیز مدافع حرم تشکر نماییم.

آری قهرمانانی که کربلاییان زمان را نام می برند، کاری زینبی می کنند که موجب ماندگاری عنوان قهرمانی شان گردیده و پهلوانی را لایق و شایسته می گردند.


24 مرداد 1395

همسران شهدای مدافع حرم

1)همسر شهید مدافع حرم علیرضا نوری
2) همسر شهید مدافع حرم میثم نجفی
3) همسر شهید مدافع حرم مهدی حیدری
4) همسر شهید مدافع حرم رضا دامرودی
5) همسر شهید مدافع حرم محمد زهره وند
6) همسر شهید مدافع حرم کمال شیرخانی
7) همسر شهید مدافع حرم فرهاد خوشه بر
8) همسر شهید مدافع حرم صادق عدالت اکبری
9) همسر شهید مدافع حرم سجاد دهقان
10) همسر شهید مدافع حرم علی اکبر عربی
11) همسر شهید مدافع حرم محسن حیدری
12) همسر شهید مدافع حرم جمال رضی
13) همسر شهید مدافع حرم اکبر علی زاده
14) همسر شهید مدافع حرم مهدی علیدوست
15) همسر شهید مدافع حرم محمود هاشمی
16) همسر شهید مدافع حرم محمد حسین سراجی
17) همسر شهید مدافع حرم سید سجاد روشنایی
18) همسر شهید مدافع حرم روح الله قربانی
19) همسر شهید مدافع حرم ابوالفضل راه چمنی
20) همسر شهید مدافع حرم اکبر شهریاری
21) همسر شهید مدافع حرم ابوذر امجدیان
22) همسر شهید مدافع حرم هادی باغبانی
23) همسر شهید مدافع حرم علیرضا بریری
24) همسر شهید مدافع حرم مهدی نوروزی
25) همسر شهید مدافع حرم محمد بلباسی
26) همسر شهید مدافع حرم سید محمد حسین میردوستی
27) همسر شهید مدافع حرم جاوید سلطانی بایگانی
28) همسر شهید مدافع حرم حمید اسداللهی
29) همسر شهید مدافع حرم امین کریمی
30) همسر شهید مدافع حرم امیر علی هویدی
31) همسر شهید مدافع حرم سلطان مرادی
32) همسر شهید مدافع حرم اصغرشنایی
33) همسر شهید مدافع حرم حبیب جنت مکان
34) همسر شهید مدافع حرم محرم علیپور
35) همسر شهید مدافع حرم وحید نومی گلزار
36) همسر شهید مدافع حرم مصطفی بختی
38) همسر شهید مدافع حرم پویا ایزدی
39) همسر شهید مدافع حرم میثم کهندل
40) همسر شهید مدافع حرم محمد مهدی مالامیری
41) همسر شهید مدافع حرم مهدی ثامنی راد
42) همسر شهید مدافع حرم دادالله شیبانی
43) همسر شهید مدافع حرم روح الله محرابی
44) همسر شهید مدافع حرم مسلم نصر
45) همسر شهید مدافع حرم حجت باقری
46) همسر شهید مدافع حرم امیر کاظم زاده
47) همسر شهید مدافع حرم محمد اینانلو
48) همسر شهید مدافع حرم محمد نریمانی
49) همسر شهید مدافع حرم قدیر سرلک

منبع: دفاع پرس

گفت‌وگو با فرمانده سپاه 4 بعثت کرمانشاه در زمان عملیات مرصا

غروب طولانی غرب بعد از توهم فروغ

به‌تازگی گروهک منافقین با همکاری برخی عوامل کشورهای حاشیه‌نشین خلیج‌فارس بویژه عربستان و در سایه حمایت‌های غرب، به برگزاری نشست‌هایی علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کرده است.

قابل تامل است، غربی‌هایی که خود از ناحیه عناصر ستیزه‌جو آسیب دیده‌اند، امکانات فراوانی را به لحاظ ستادی و پشتیبانی در اختیار تروریست‌هایی قرار می‌دهند که سابقه فعالیت‌های مخرب و آشوبگرانه‌شان روشن و آشکار است. چنین رفتاری البته در گذشته هم سابقه داشته است.

زمانی که گروهک منافقین بعد از پایان جنگ و پذیرش قطعنامه به گمان این‌که ایران در موضع ضعف قرار دارد با همراهی و همکاری نیروهای بعثی و حمایت‌های غرب، سودای خام فتح ایران را در سر می‌پروراند، با اعزام نیرو به جبهه‌های غرب، خیالپردازانه در فکر فتح سه‌روزه ایران بود، اما آن آشوب‌طلبی و حمایت‌های نهان و آشکار، عملیات گروهک منافقین را ـ که از سوی آنها فروغ جاویدان نامیده شده بود ـ به غروبی طولانی برای جریان‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران و حامیان غربی و عربی آنان تبدیل کرد.

درباره چرایی اقدام این گروهک و حمله نظامی آنان به مرزهای غربی کشور با سردار ناصر شعبانی، جانشین مجتمع دانشگاهی امام حسین(ع) و فرمانده سپاه4 بعثت کرمانشاه در زمان عملیات مرصاد گفت‌وگو کردیم:

تحلیل گروهک منافقین از انجام عملیات نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران در پایان جنگ چه بود؟

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گروه‌های معارض از جمله منافقین به منظور سهم‌خواهی، اعلام حضور کردند اما بعد از افشا شدن ماهیت منافقانه‌شان، تعارض آنها با جمهوری اسلامی ایران آشکارتر شد و سرانجام در 30 خرداد 1360 با اعلام اقدام مسلحانه، هزینه‌هایی را به نظام تحمیل کردند. ماهیت مسعود رجوی، رهبر این سازمان با توجه به اسناد منتشر شده از ساواک کاملا روشن بود. منافقین مدعی تعارض با تفکر لیبرالی غرب بودند، اما فرار رجوی به همراه ابوالحسن بنی‌صدر، رئیس‌جمهور مخلوع به عنوان نماد لیبرالیسم و سرهنگ معزی، یکی از افسران رژیم شاهنشاهی، ماهیت غربگرایانه این جریان را بیش از پیش آشکار کرد. بعد از دیدار طارق‌ عزیز، وزیر خارجه رژیم بعثی با رجوی در پاریس و دعوت او از رهبر منافقین برای حضور در عراق، این‌گروهک به ابزاری برای اجرای اهداف ایران‌ستیزانه بعثی‌ها درآمد. منافقین از این مقطع به بعد به مثابه سربازان بدون یونیفورمی بودند که در لبه پدافندی و حدفاصل نیروهای بعثی و رزمندگان ایرانی قرار داشتند. آنها البته در چند عملیات ضعیف مرزی به نام مهران و فکه شرکت کرده بودند و به گمان این‌که توانمندی‌های رزمی ایرانیان در همین حد است، مغرورانه به فکر انجام عملیات بزرگ‌تری برآمدند.

حمایت تدارکاتی و پشتیبانی عراق از گروهک منافقین در این عملیات چگونه بود؟

بعد از پذیرش قطعنامه از سوی امام(ره)، آنها براساس تحلیلی اشتباه و غلط مبنی بر این‌که این اتفاق ناشی از ضعف ایران است، درصدد اجرایی کردن این فکر بودند. صدور قطعنامه البته در زمان اقتدار نظامی ایران صورت گرفت، اما پذیرش آن موقعی بود که غرب و کشورهای عربی از همه امکاناتشان برای تجهیز صدام استفاده کردند و در اواخر جنگ، نیروهای ایرانی، دیگر بعثی‌ها را در میدان نبرد نمی‌دیدند؛ بلکه عرصه کارزار میدانی برای جنگ تانک با تن بود. منافقین براساس همان تحلیل قبلی، مترصد انجام عملیات گسترده در شهریور بودند، اما با پذیرش قطعنامه، زودتر درصدد اجرایی شدن این هدف برآمدند. از سوی دیگر آنان به پشتیبانی نیروهای بعثی نیز ایمان داشتند، چون اطمینان‌های لازم از سوی صدام به آنان داده شده بود، حتی رجوی در یکی از سخنرانی‌های خود گفته بود، ما برای انجام عملیات، مشکل خط‌شکنی نداریم؛ بلکه ارتش بعثی این کار را برای ما انجام خواهد داد. منافقین چنین برآورد می‌کردند که در صورت حمله نظامی به ایران، اوضاع داخلی به نفع آنهاست و مردم در داخل کشور هم با آنها اعلام همبستگی خواهند کرد، به همین دلیل عملیات خود را موسوم به «فروغ‌ جاویدان» آغاز کردند، اما در 43 کیلومتری بعد از مرز زمینگیر شدند و با انجام عملیات مرصاد در کمین رزمندگان اسلام قرار گرفتند.

در غرب کشورمان چه یگان‌هایی از نیروهای ایرانی با منافقین درگیر شدند؟

اولین نیروهای درگیر با منافقین، نیروهای لشکر بدر بودند و از سوی دیگر رزمندگان تیپ 12 قائم سمنان و تیپ انصارالحسن از همدان نیز منافقین را زمینگیر کردند. این مقاومت دلیرانه، ستون فقرات نیروهای رزمی منافقین را شکست و با بیش از 2000 کشته و تحمل آسیب‌های فراوان، مجبور به فرار از منطقه شدند. برخی از فراریان بعدها در 10 شهریور 92 گرفتار غضب مردم دیاله عراق شدند. چون منافقین، آشکارا و با حمایت بعثی‌ها زمین‌های آنها را غصب کرده بودند و در جریان سرکوب انتفاضه مردم شیعه و کرد عراق، عملا با نیروهای بعثی همکاری کردند.

ظاهرا حمله منافقین در مراحل اولیه با غافلگیری همراه بود، چرا؟

زمانی‌که ایران قطعنامه‌ را پذیرفت، گمان نمی‌رفت صدام که مدعی صلح‌طلبی بود، حمله مجددی را آغاز کند. این حملات هم بیشتر از طریق جنوب کشور صورت می‌گرفت و بیشتر توجه رزمندگان ایرانی به این جبهه بود، از این‌رو منافقین از چنین شرایطی استفاده و حمله نظامی خود را آغاز کردند، اما در همان ساعات اولیه شروع نبرد، با مقاومت یگان‌های رزمنده ایرانی مواجه و ناچار به قبول شکست شدند.

آیا منافقین به اقدامات ایذایی نفوذی‌های خود در داخل کشور، امیدی هم داشتند؟

برخی گزارش‌ها حاکی از این است که پیام‌های رمزگذاری شده از سوی رادیو منافقین به نفوذی‌ها در داخل کشور داده می‌شد و به نظر می‌رسید که آنها هم آماده انجام برخی تحرکات ایذایی بعد از سقوط احتمالی کرمانشاه بودند، اما انجام عملیات مرصاد و سرکوب منافقین، عملا آنها را در اجرای نقشه‌شان ناکام گذاشت.

فتاح غلامی - سیاسی( روزنامه جام جم)